przymiotniki od imion żeńskich

przymiotniki od imion żeńskich
28.09.2012
28.09.2012
Witam!
Moja córka ma na imię Róża. Jak tworzy się od tego imienia przymiotnik w formie (zdaje się) przestarzałej, odpowiadający na pytanie: czyj? Chodzi mi o formę typu: Adam – Adamowy. Nie potrafię również znaleźć takiej formy do imienia Anna.
Łączę ukłony, życząc miłego dnia –
Dorota Szablewska-Broniarczyk
Przyrostek -ow- spotykamy w przymiotnikach od imion męskich: Adam – Adamowy, Andrzej – Andrzejowy, Bolesław – Bolesławowy i in. Od żeńskich imion na -a można tworzyć przymiotniki przyrostkiem -in, ale jest to rzadkie, por. Zosia – Zosin, np. Zosina chustka. Łatwiej znaleźć słowa tak zbudowane wśród nazw miejscowych, tzw. dzierżawczych, np. nazwa podwarszawskiej wsi Jadwisin pochodzi od imienia ks. Jadwigi Radziwiłłowej z Krasińskich, a nazwa warszawskiej dzielnicy Anin – od imienia żony hr. Ksawerego Branickiego, Anny.
Przymiotnik od Anna może brzmieć zatem Anin (por. Anina chustka), od Róża – teoretycznie Różyn. Wprawdzie nigdy się z formą Różyn odnoszoną do osoby nie spotkałem, ale istnieje nazwa miejscowa Różyn, powstała od imienia.
Wszystkie przymiotniki tworzone od imion żeńskich przyrostkiem -in/-yn mają dziś zabarwienie ludowe, nie są więc stylistycznie obojętne.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego