przymiotniki złożone

Tym razem niepokoję pytaniem z dziedziny winnej. Chodzi o smaki, kolory i zapachy. Z kolorem jest dośc prosto – o ile to nie mętne wino – np. bladosłomkowozółte wino, jeden kolor, wiec bez łącznika. A co z zapachem? Gęsto owocowy, owocowo-jabłkowy, owocowo-cytrusowy? Czy nuta zapachowa rozwija się powoli i najpierw czujemy owoce, a dopiero później jabłka…? Podobnie jest chyba z perfumami: korzenno-drzewny aromat, nuty serca, głowy itp., czyli jednak pisownia z łącznikiem? Czy możecie Państwo polecić jakieś źródło omawiające szerzej tematykę okołowinną?
Gorąco pozdrawiam.
Przepisy dotyczące pisowni przymiotników złożonych obowiązują niezależnie od tematyki. Jeśli człony złożenia są równorzędne, stosujemy łącznik, jeśli nie – piszemy bez łącznika. Zapis sok owocowo-jabłkowy jest trochę dziwny: można się zastanawiać, czy piszący nie uważa jabłek za owoce, czy też sok taki powstaje z wymieszania soku wieloowocowego z sokiem jabłkowym. Ale zapis sok owocowojabłkowy byłby jeszcze dziwniejszy – oznaczałby coś takiego jak 'sok jabłkowy z odcieniem owocowym' i znów nasuwałby podejrzenie, że piszący nie uważa jabłek za owoce.
Co do zapachu to może może on być zarówno korzenno-drzewny (czyli jednocześnie korzenny i drzewny), jak i korzennodrzewny (czyli drzewny o odcieniu korzennym). Ta druga wersja nasuwa intrygujące pytanie: czy zapach ów pochodzi z korzeni drzew?
Mirosław Bańko