przynależeć

Szanowni Eksperci!
Często spotykam się z użyciem czasownika przynależeć, zwłaszcza w tekstach filozoficznych i teologicznych. Czy ze względu na rozpowszechnienie można już uznać to słowo za poprawne?
Z poważaniem
Aleksandra Kowal
Moim zdaniem tak, mimo że w Nowym/Wielkim słowniku poprawnej polszczyzny PWN słowo to opisano jako niepoprawne. Polacy są, jak mi się zdaje, wrażliwi na kryterium autorytetu kulturalnego, gdy chodzi o kwestie językowe. Dlatego warto wiedzieć, że przynależeć występuje w utworach i wypowiedziach ustnych m.in. Leona Kruczkowskiego, Jana Dobraczyńskiego, Jerzego Andrzejewskiego, Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza, Tadeusza Konwickiego, Leopolda Tyrmanda, Julii Hartwig, Ireneusza Iredyńskiego, Stanisława Barańczaka, Olgi Tokarczuk, Kazimierza Wyki, Artura Hutnikiewicza, Tadeusza Chrzanowskiego, Bohdana Suchodolskiego, Antoniego Kępińskiego, Józefa Tischnera, a także Jana Pawła II. Utrzymywać, że przynależeć jest niepoprawne, znaczy twierdzić, że wszyscy tu wymienieni popełnili w swoich wypowiedziach błąd (niektórzy wielokrotnie!) i że uważny korektor powinien był ten błąd poprawić.
Mirosław Bańko, PWN