przypadek czy wypadek?

W wypadku / w przypadku: kiedy należy używać jednej formy, a kiedy drugiej? Czy są jakieś zasadnicze różnice między nimi? Czy można tu użyć kryterium potoczności – w wypadku jest potoczne, a w przypadku nie?
Pozdrawiam
Między wyrażeniami w wypadku / w przypadku nie ma zasadniczej różnicy. Jeszcze Słownik poprawnej polszczyzny PWN pod red. W. Doroszewskiego i H. Kurkowskiej (Warszawa 1973) podawał jako poprawne wyrażenie w wypadku czegoś, a jako niepoprawne – wyrażenie w przypadku czegoś.
Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN pod red. A. Markowskiego wyrażenie w przypadku czegoś określa jako „oficjalne” i radzi zastąpić je wyrażeniem w wypadku czegoś, a jeszcze lepiej – wyrażeniem w razie czegoś.
Grzegorz Dąbkowski, prof., Uniwersytet Warszawski