przypominamy nazewnictwo botaniczne

Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, jakimi literami należy pisać dwuwyrazowe polskie nazwy ptaków, np. sikorka bogatka czy Sikorka bogatka. Moim zdaniem poprawny jest zapis pierwszy, koleżanka obstaje przy drugim. Dziękuję i pozdrawiam
Danuta Zakurzewska
Kilka lat temu objaśnialiśmy zasady pisowni słownictwa botanicznego (można je znaleźć w archiwum poradni, jeśli poszukać według wyrażenia nazewnictwo botaniczne). Wprawdzie sikorka nie jest rośliną, ale zasady dotyczące pisowni nazw zwierząt są chyba takie same, w każdym razie zapisy obecne w encyklopediach i słownikach potwierdzają ten domysł. W encyklopediach małymi literami zapisuje się nazwy polskie, np. sikora bogatka, a wielką literą łacińskie, np. Parus major. W słowniku ortograficznym PWN nie znalazłem sikory bogatki, ale jest tutaj bielinek kapustnik, pod względem pisowni podobny.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski