przysparzać komuś zmartwień

Szanowni Państwo!
Czasownik przysparzać łączy się w przeczeniu z dopełniaczem. Jednak, co nie przysparza mi chluby, nie jestem pewien, jak sytuacja ma się bez przeczenia. Czy stosować biernik (przysparza mu szacunek), czy również dopełniacz (przysparza mu wiedzy). Spotykam się z jednym i drugim (częściej z dopełniaczem), chciałem więc spytać, czy obie formy są poprawne (i dlaczego).
Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości i kłaniam się nisko.
Należy używać dopełniacza, niezależnie od tego, czy przysparzać jest zaprzeczone, czy nie (zob. ISJP i NSPP).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski