przystojność

Czy rzeczownik przystojność może oznaczać 'bycie przystojnym'? Mam wrażenie, że odnosi się on raczej do drugiego znaczenia słowa przystojny – 'zgodny z obyczajami'. Jeśli jest tak, jak się obawiam, tzn. odpowiedź brzmi nie, to jakim rzeczownikiem można oddać to samo znaczenie? Na bycie korektorzy mają alergię.
Z góry bardzo dziękuję
Dorota
Można natrafić na przykłady, w których słowo przystojność zdaje się charakteryzować osoby przystojne, a nie czyny zgodne z moralnością, por. następujące cytaty z NKJP:
To, że się nie certolił, ale przeszedł od razu do ataku, bardzo jej się wtedy spodobało, bo pociągał ją swoją spokojną przystojnością i mądrymi oczami, które wydawały się jej oczami ciepłego i przyjacielskiego niedźwiedzia. (Mirosław Bujko, Złoty pociąg)
Niemiec jest przystojny, ale niesympatyczną, białoróżowo-blondynowatą przystojnością Wagnerowskich bohaterów z Nibelungów (…). (Zygmunt Haupt, Baskijski diabeł
(…) wyszłaby za niego za mąż, prawdopodobnie została jego Żoną dlatego, że poznała go akurat w momencie, kiedy jego mistrzostwo i jego przystojność osiągnęły fazę szczytową (…). (Wojciech Kuczok, Senność)
Podziwiali mój wysoki wzrost, inteligentny wyraz twarzy oraz „przystojność po ojcu”. (Ryszard Sługocki, Na przekór i na bakier )
(…) kto i jakimi kryteriami kierował się w rządzie, że podwyżki jednych urzędników ocenił na 120%, a innych na 80% czy 90%? Co państwo braliście pod uwagę? Czy wiek, czy przystojność, czy może zasługi dla państwa? (Sprawozdanie z 48.posiedzenia Senatu RP)
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski