przyswoić

Czy można przyswoić coś czemuś? Np. przyswoić książkę językowi (w znaczeniu przetłumaczyć książkę na dany język)? Moja intuicja, a także SJP, mówią mi, że nie. Wydaje mi się, że także sama budowa słowa świadczy o tym, że ma ono charakter zwrotny, czyli, że przyswoić coś można tylko sobie, a nie komuś/czemuś. Czy mam rację?
Serdecznie pozdrawiam Poradnię
Magda Chudzik
Owszem, można przyswoić coć czemuś. Na przykład NKJP (cytowany w naszej poradni już tyle razy, że chyba nie muszę rozwijać skrótu) ma liczne przykłady, w których mowa o przyswojeniu czegoś polszczyźnie, por. „Tłumacz o ogromnym dorobku, który przyswoił polszczyźnie utwory tak wybitnych – i zarazem tak różnych – poetów, jak Apollinaire i Cummings, Rimbaud i Eliot, Whitman i Michaux” (Gazeta Wyborcza).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski