pytajnik na końcu pytania

Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości dotyczących stawiania pytajnika w następującym przypadku: „Błędy w negocjacjach z dłużnikiem – jak uniknąć problemów z odzyskaniem pieniędzy” Czy na końcu takiego zdania będzie pytajnik? Jest to tytuł artykułu – czy ma to znaczenie dla postawienia pytajnika lub nie?
Zdania pytajne w zasadzie zamyka się pytajnikiem. Można jednak pominąć ten znak, jeśli – co częste w tytułach – zdanie nie jest faktycznie pytaniem, lecz zapowiedzią tego, o czym będzie mowa, i nie obliguje nikogo do odpowiedzi. Na przykład: „Jak uniknąć problemów z odzyskaniem pieniędzy”, co rozumie się mniej więcej tak: „O tym, jak uniknąć problemów z odzyskaniem pieniędzy”. Z tego względu można pominąć pytajnik również w cytowanym przez Panią przykładzie.
Mirosław Bańko