pytania dwa

Dzień dobry,
mam dwa pytania. Jedno dotyczy słowa Witam, kiedy piszemy e-mail. Moim zdaniem witać mogę kogoś jak, na przykład, jestem gospodarzem. Czy jest to poprawne użycie tego słowa?
Drugie pytanie odnosi się do myślnika. Czy na liście (takiej jak poniżej) powinienem pisać od wielkiej litery, czy od małej?
Zainteresowania:
– szachy
– motoryzacja

Z góry dziękuję za pomoc.
Z poważaniem,
Cezary Kobylski
O Witam pisaliśmy tyle razy, że najlepiej będzie, jeśli przeszuka Pan archiwum poradni pod kątem tego słowa. Pana intuicja, że wita gospodarz, jest trafna. Nadawca listu nie pełni roli gospodarza, już raczej gościa.
Jeśli chodzi o drugą kwestię, to poszczególne pozycje na liście wyliczeniowej zapisujemy od małej litery, chyba że zaczynają się nazwą własną lub mają postać samodzielnych zdań (zob. A. Wolański, Edycja tekstów, s. 181–184). Przykład podany w pytaniu jest więc poprawnie zapisany, podobnie jak przykład następujący:
Czym się interesuję:
– Gram w szachy.
– Śledzę rozwój motoryzacji.

Prosimy nie pytać o dwie sprawy za jednym razem. Utrudnia to kategoryzację pytań i zmniejsza skuteczność kwerend w poradnianym archiwum.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski