pytanie i zapytanie

Droga Poradnio,
w pracy często spotykam się ze słowem zapytanie, które dotyczy pytania o asortyment wybranego kontrahenta (tzw. zapytanie ofertowe). Zauważyłem jednak, że wielu moich kolegów stosuje go zamiennie ze słowem pytanie, przez co często słyszę np. „Mam zapytanie: pojechałbyś na wtorkowe szkolenie?”. Brzmi to dosyć dziwnie. Czy takie użycie tego słowa jest poprawne?
Łączę pozdrowienia!
Kolokator Narodowego Korpusu Języka Polskiego pokazuje, że do najczęstszych kontekstów zapytania należą wyrazy: ofertowe, poselskie, pisemne, a także skierować, złożyć, wystosować, sformułować. Widać, że zapytanie to oficjalne pytanie; w zwykłej rozmowie, gdy ktoś chce się dowiedzieć, czy jego kolega pojedzie na wycieczkę, słowo zapytanie brzmi pretensjonalnie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski