pytanie po dwukropku

Czy jeśli po dwukropku jest wprowadzane pytanie, to można je rozpocząć wielką literą? Na przykład: „Trzeba zadać sobie ważne pytanie: Czy w moim życiu dokonało się coś ważnego? Czy jestem świadom swojej roli w życiu innych?”. A jeśli należy rozpocząć od małej litery, to czy po słowie ważne można/trzeba/nie wolno postawić pytajnik lub kropkę: „Trzeba zadać sobie ważne pytanie: czy w moim życiu dokonało się coś ważnego”.
Ma Pan trzy możliwości do wyboru:
1. Trzeba zadać sobie ważne pytanie: Czy w moim życiu dokonało się coś ważnego? Czy jestem świadom swojej roli w życiu innych?
2. Trzeba zadać sobie ważne pytanie: czy w moim życiu dokonało się coś ważnego? czy jestem świadom swojej roli w życiu innych?
3. Trzeba zadać sobie ważne pytanie, czy w moim życiu dokonało się coś ważnego, czy jestem świadom swojej roli w życiu innych.

Ostatni przykład nie zawiera pytań, lecz tzw. pytania zależne, nie zakończone pytajnikiem. Aby tę ich funkcję uwyraźnić, zamieniłem dwukropek na przecinek.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski