pytanie retoryczne a interpunkcja

Szanowni Państwo,
czy pytania retoryczne można w jakiś sposób wyróżnić za pomocą interpunkcji? Na przykład poprzez użycie wielokropka zamiast pytajnika? Wydaje mi się, że raczej się tego nie praktykuje, ale czy pewne rozróżnienie nie byłoby czytelniejsze?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Odpowiem retorycznie: czy musimy jako mówiący aż tak wyraźnie sygnalizować swoje intencje? Czy ideałem języka mają być konwersacje internetowe upstrzone emotikonami?
Można oczywiście dać wielokropek zamiast pytajnika, można też po pytajniku postawić wykrzyknik. Tylko czy nie większa przyjemność w obcowaniu z tekstem, w którym nie wszystko jest podane na talerzu?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski