qualia

Czy mogliby Państwo pomóc w ustaleniu znaczenia słowa [kłalia] używanego jakiś czas temu przez starszego profesora biologii? Kładł przed studentami eksponat,y mówiąc, że oto dla was [kłalia]. Nikt nie odważył się zapytać co oznacza to łacińskie (?) słowo. A teraz już jest za późno…
Dziękuję za pomoc.
Łaciński rzeczownik nijaki quale, w liczbie mnogiej qualia ([kłalja] lub rzadziej [kfalja]), utworzony od zaimka przymiotnikowego qualis ‘jakiego rodzaju’, oznacza ‘jakość rzeczy’ lub ‘rzecz posiadającą pewną jakość’. Termin ten jest używany zwłaszcza w języku filozofii, gdzie określa charakterystyczne, zjawiskowe lub „przeczuciowe” własności naszych stanów mentalnych, np. pulsowanie towarzyszące bólowi głowy. Nie wdając się w dyskusje filozoficzne (istnieją zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy użyteczności wyrażenia qualia w przypadku opisu stanów mentalnych), wydaje się, że wspomniany w pytaniu profesor biologii używał tego terminu zgodnie z jego klasycznym i scholastycznym znaczeniem, które odnosi się do podstawowej zasady realizmu, że nie istnieją byty bez właściwości.
Piotr Sobotka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika