qualia

 
qualia
29.02.2008
Czy mogliby Państwo pomóc w ustaleniu znaczenia słowa [kłalia] używanego jakiś czas temu przez starszego profesora biologii? Kładł przed studentami eksponat,y mówiąc, że oto dla was [kłalia]. Nikt nie odważył się zapytać co oznacza to łacińskie (?) słowo. A teraz już jest za późno…
Dziękuję za pomoc.
Łaciński rzeczownik nijaki quale, w liczbie mnogiej qualia ([kłalja] lub rzadziej [kfalja]), utworzony od zaimka przymiotnikowego qualis ‘jakiego rodzaju’, oznacza ‘jakość rzeczy’ lub ‘rzecz posiadającą pewną jakość’. Termin ten jest używany zwłaszcza w języku filozofii, gdzie określa charakterystyczne, zjawiskowe lub „przeczuciowe” własności naszych stanów mentalnych, np. pulsowanie towarzyszące bólowi głowy. Nie wdając się w dyskusje filozoficzne (istnieją zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy użyteczności wyrażenia qualia w przypadku opisu stanów mentalnych), wydaje się, że wspomniany w pytaniu profesor biologii używał tego terminu zgodnie z jego klasycznym i scholastycznym znaczeniem, które odnosi się do podstawowej zasady realizmu, że nie istnieją byty bez właściwości.
Piotr Sobotka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!