rabusia

Dziękuję za wrześniową odpowiedź na pytanie dotyczące słowa rabuś. Jeszcze w ramach ciekawostki pragnę Państwa poinformować, że Super Express właśnie pokusił się o stworzenie żeńskiej formy tego słowa, jeden z artykułów zatytułował bowiem: „Rabusia napadała na samotne kobiety”. Hm, używać liczby mnogiej byłoby zapewne trudno (w kilku przypadkach byłyby takie same jak męskie), ale samo słowo rabusia być może spodobałoby się ministrze Musze…
Rabusia to prawidłowa forma żeńska od rabuś, por. skromniśskromnisia, żartowniśżartownisia i in. Nie używamy jej, ponieważ rabowanie to tradycyjnie rzecz męska. W słowniku Doroszewskiego jest wprawdzie forma rabuśnica (od rabuśnik, przestarzały, później tylko gwarowy synonim rabusia), ale cytat, którym zilustrowano to słowo, dotyczy wrony.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski