raczej na pewno

Czy wyrażenie raczej na pewno jest poprawne?
Zwyczaj je sankcjonuje, z logiką też chyba wyrażenie to nie jest na bakier. Stopień naszego przekonania o czymś może być bowiem różny, np. chyba wydaje się informować o słabszym przekonaniu niż na pewno, zatem ktoś, kto waha się, czy powiedzieć chyba, czy coś więcej, może się zdecydować na raczej na pewno.
Warto zauważyć, że zwykłe „Wiem, że…” daje większą pewność (o ile wierzymy nadawcy) niż najmocniejsze zapewnienia typu „Na pewno…” lub „Z całą pewnością…”. O ile więc nie widzę nielogiczności w „Raczej na pewno…”, to podejrzliwie patrzę na „Wiem na pewno…”. To ostatnie świadczy o tym, że ktoś nie wie, czy wie. Sytuacja takiej osoby jest nie do pozazdroszczenia, znaczenie gorsza niż Sokratesa, który wiedział przynajmniej, że nic nie wie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski