raksloty

Szanowni Państwo,
czy słowo raksloty jest prawidłowe, czy nie? Na stronach Słownika PWN jest informacja o rakslotach – czyli pominięto literkę K. Mam kontakt z kapitanem Krzysztofem Baranowskim, który twierdzi, że ma być rakskloty. Kto ma rację?
Pozdrawiam
Roman Głowacki
Drewniane kulki z otworem, ułatwiające przesuwanie się gafla wzdłuż masztu nazywane są po polsku raksloty bądź rakskloty. Słowo pochodzi z języka holenderskiego rakkloot, które jest (wedle mojego wyczucia językowego) formacją utworzoną od czasownika raken (m.in. ‘chwytać’) i rzeczownika kloot (‘kółko’), z kolei samo słowo rak oznacza tu najprawdopodobniej ‘sznur, linę wykonaną ze skóry’. Polska nazwa raksloty nawiązuje do wymowy holenderskiej, choć nie odpowiada jej w zupełności, natomiast rakskloty to rusycyzm (ракс-клоты). W Internecie zdecydowanie przeważają użycia rakslot -– raksloty, i tę też pisownię proponowałbym uznać za prawidłową.
Piotr Sobotka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika