raz dwa czy trzy cztery?

raz dwa czy trzy cztery?
9.09.2014
9.09.2014
Dlaczego po polsku, kiedy odliczamy np. czas do startu, mówimy trzy cztery, podczas gdy w większości innych języków (przynajmniej europejskich), mówi się jeden dwa? Będę wdzięczna za wyjaśnienie.
Łączę wyrazy szacunku
Dorota
Nie jestem w stanie się ustosunkować się do stwierdzenia, że w większości języków (europejskich) mówi się w opisanej sytuacji jeden dwa, a nie trzy cztery. Ze szkoły pamiętam inną formułę: „Do biegu – gotowi – start!”, dzieloną na trzy części. Trzy cztery powiedziałbym w trochę innej sytuacji, np. dając sygnał do śpiewu, a ponieważ melodii śpiewanych na trzy lub cztery jest bodaj więcej niż śpiewanych na dwa, więc może jedno z drugim ma jakiś związek. Podobne przykłady znajduję w internecie, por.: „Doda pozuje do zdjęć i żartuje z fotografami: Dobra, uwaga, trzy cztery!”. Naprawdę nie wiem, czy zagraniczne serwisy, relacjonując tego ze wszech miar godnego uwagi newsa, użyłyby w zamian słów jeden dwa!
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!