relacja

Szanowni Państwo!
Interesuje mnie etymologia wyrazu relacje. Wyraz relacje przetłumaczyłam jako stosunki w znaczeniu: 'odniesienie, stosunek jednego podmiotu do drugiego'. Kojarzy mi się również ze stosowaniem miary, z używaniem (np. zastosowanie jakiegoś sprzętu), ze stosownością (w jakiejś sytuacji), no i oczywiście jako stosunek np. pracy. Wyraz ten ma wyjątkowo duże zastosowanie ( :-) ).
Jaka jest etymologia tego wyrazu ?
Z poważaniem
Bożena Lech
Relacje (w lp relacja) pochodzą od łacińskiego relatio o znaczeniu 'zdanie sprawy'. Zgodne ze znaczeniem etymologicznym są więc np. takie użycia tego słowa, jak w zwrotach zdać relację i relacja sportowa.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski