relewant

Czy osobę relewantną (ważną dla nas np. z punktu widzenia nauki, inteligencji) można określić mianem relewanta?
Słowem relewantny nie określamy osób, lecz cechy, elementy, kryteria, normy, wyniki i inne byty związane z intelektualną analizą czegoś. Samo słowo jest obce i brzmi mądrze, jeśli więc używane jest poza tekstami specjalistycznymi, to dodaje prestiżu wypowiedzi i jej autorowi. Pochodny rzeczownik relewant nie budzi jednak skojarzeń pozytywnych, przywodzi na myśl takie nazwy, jak arogant, bumelant, elegant, figurant, ignorant, kolaborant, obskurant, ryzykant, spekulant.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski