replika i kopia

replika i kopia
2.09.2008
2.09.2008
Szanowny Panie Profesorze!
Jaka jest różnica między kopią a repliką, skoro pierwsza to „rzecz dokładnie odtworzona z oryginału”, a druga to „coś, co jest dokładnym powtórzeniem czegoś innego, wierna kopia”? Czy replika jest rodzajem kopii?
Czy można nazwać repliką (kopią) współczesne odtworzenia rozmaitych historycznych sprzętów i przedmiotów (np. samochodów, broni), które różnią się od oryginału, np. rozmiarem czy materiałem, z jakiego są wykonane?
W zasadzie replika i kopia to synonimy, ale ich łączliwość i związany z tym zakres użycia nie są jednakowe. Mamy na przykład kopie dokumentów, filmów, audycji i programów komputerowych, ale nie nazywamy ich replikami (nie do pomyślenia jest replika kserograficzna ani piracka replika najnowszej wersji Windows). Gdy chodzi natomiast o przedmioty, o które Pan pyta, np. samochody, broń, budynki, dzieła sztuki, to słowo replika jest często używane. Podaję garść przykładów z Korpusu Języka Polskiego PWN: „Wewnątrz polskiego pawilonu (…) stanie replika rynku polskiego miasteczka”, „W czasie wojny dzieło zaginęło bezpowrotnie, a jego replika znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie”, „Z 18 tysięcy aluminiowych puszek powstała replika żaglowca «Santa Maria» Krzysztofa Kolumba”.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego