replika i kopia

Szanowny Panie Profesorze!
Jaka jest różnica między kopią a repliką, skoro pierwsza to „rzecz dokładnie odtworzona z oryginału”, a druga to „coś, co jest dokładnym powtórzeniem czegoś innego, wierna kopia”? Czy replika jest rodzajem kopii?
Czy można nazwać repliką (kopią) współczesne odtworzenia rozmaitych historycznych sprzętów i przedmiotów (np. samochodów, broni), które różnią się od oryginału, np. rozmiarem czy materiałem, z jakiego są wykonane?
W zasadzie replika i kopia to synonimy, ale ich łączliwość i związany z tym zakres użycia nie są jednakowe. Mamy na przykład kopie dokumentów, filmów, audycji i programów komputerowych, ale nie nazywamy ich replikami (nie do pomyślenia jest replika kserograficzna ani piracka replika najnowszej wersji Windows). Gdy chodzi natomiast o przedmioty, o które Pan pyta, np. samochody, broń, budynki, dzieła sztuki, to słowo replika jest często używane. Podaję garść przykładów z Korpusu Języka Polskiego PWN: „Wewnątrz polskiego pawilonu (…) stanie replika rynku polskiego miasteczka”, „W czasie wojny dzieło zaginęło bezpowrotnie, a jego replika znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie”, „Z 18 tysięcy aluminiowych puszek powstała replika żaglowca «Santa Maria» Krzysztofa Kolumba”.
Mirosław Bańko, PWN