rodzaj gramatyczny w polszczyźnie

Witam!
Czy rzeczowniki w języku polskim mają rodzaj męski, żeński i nijaki (w liczbie pojedynczej i mnogiej), czy może oprócz tego rozróżniamy w liczbie mnogiej rodzaje męskoosobowy i niemęskoosobowy?
Krzysiek Felsmann
W gramatyce akademickiej od przeszło pół wieku rozróżnia się co najmniej pięć rodzajów: męskoosobowy, męskozwierzęcy, męskorzeczowy, żeński i nijaki (niektórzy nazywają je inaczej, ale nie zmienia to istoty rzeczy). Gramatyka szkolna pozostaje w tyle, gdyż można się w niej dopatrzyć tylko czterech rodzajów: męskoosobowego, męskonieosobowego, żeńskiego i nijakiego. Jakkolwiek liczyć i cokolwiek przyjąć za podstawę podziałów rodzajowych, należy mówić o rodzaju rzeczownika w ogóle, a nie o jego rodzaju w liczbie pojedynczej i osobno o jego rodzaju w liczbie mnogiej.
Mirosław Bańko, PWN