rodzicielstwo

Szanowni Państwo,
Jakie jest znaczenie słownikowe pojecia rodzicielstwo i jak wyrazić spełnianie owego rodzicielstwa nad dzieckiem niepełnosprawnym: rodzicielstwo dziecka niepełnosprawnego czy rodzicielstwo nad dzieckiem niepełnosprawnym?
Z wyrazami szacunku,
marta wiatr
Niestety żadne z podanych przez Panią sformułowań nie jest poprawne. Łatwo się o tym przekonać, gdy słowo rodzicielstwo zastąpi się w nich słowem macierzyństwo. Są to bowiem słowa pokrewne znaczeniowo i występujące w podobnych kontekstach.
Wydaje mi się, że treść, o którą Pani chodzi, wyraża słowo opieka lub wychowywanie. Może Pani powiedzieć np. opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym lub wychowywanie dziecka niepełnosprawnego. Można powiedzieć też: sprawowanie obowiązku rodzicielskiego wobec dziecka niepełnosprawnego – dłużej, ale może precyzyjniej.
Mirosław Bańko