rodzime nazwiska męskie na -o

W punkcie IX.64, dot. odmiany i pisowni nazwisk męskich, znalazłam zapis: „ułatwieniem dla piszących może być możliwość nieodmieniania niektórych nazwisk, dopuszczalna, gdy nazwisko zostanie poprzedzone imieniem (…). Możliwość taka dotyczy głównie nazwisk zakończonych na -e, -o oraz akcentowanych na ostatniej sylabie”. Czy w przypadku nazwiska Wcisło można skorzystać z tego ułatwienia (odmiana daje trudne do wymówienia i śmieszne formy)? Proszę o podanie innych przykładów (Lato, Ziobro itp.).
Nowy słownik poprawnej polszczyzny na stronie 1694 wśród nazwisk, których można nie odmieniać, jeśli użyte są z odmienionym imieniem, tytułem lub innym słowem, wymienia nazwiska Dejneko, Pronaszko, Sidło. Dodaje przy tym, że chodzi tu zwłaszcza o nazwiska mało rozpowszechnione. Sądzę, że Wcisło spełnia podane warunki. Co do dwóch pozostałych mam inne zdanie, gdyż przynajmniej dwaj ich nosiciele są osobami ogólnie znamymi, a ich nazwiska słyszeliśmy wielokrotnie w postaci odmienionej.
Mirosław Bańko, PWN