rodzime przedrostki w dzieleniu wyrazów

Witam serdecznie,
jeśli mamy dany wyraz zaczynający się od samogłoski, np. ostatni, istotny, opiekuńczy, użyteczny, i dodamy do niego przedrostek zakończony spółgłoską, to w jaki sposób należy nowo powstałe słowo podzielić na sylaby?
prze-dos-tat-ni czy przed-os-tat-ni?
na-jis-tot-niej-szy czy naj-is-tot-niej-szy?
na-do-pie-kuń-czy czy nad-o-pie-kuń-czy?
be-zu-ży-tecz-ny czy bez-u-ży-tecz-ny?

Z poważaniem
Michał Kosacki, Lublin
Dzielimy wyraz obowiązkowo na granicy rdzenia i rodzimego przedrostka, a więc przed-ostatni, naj-istotniejszy, nad-opiekuńczy, bez-użyteczny. W wypadku obcych przedrostków też zaleca się takie dzielenie, np. super-urodziwy. Więcej o tym – zob. Wielki słownik ortograficzny PWN, zasady [197] – [204].
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski