rok 2008 czy 200r rok?

Mam wątpliwość co do poprawności zapisu: „Doskonalenie umiejętności metodycznych nauczycieli matematyki po roku 2000”. Czy raczej: „Doskonalenie umiejętności metodycznych nauczycieli matematyki po 2000 roku”?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Marzena
Jakkolwiek Pani napisze, będzie dobrze. Jeśli konstrukcje typu rok 2008 / 2008 rok będą częściej występowały w tekście, warto zadbać o konsekwentne stosowanie jednego, wybranego wzorca. Automatyzm jednak – dla mnie przynajmniej – nie jest priorytetem. Jeśli uzna Pani, że ze względu na melodię zdania woli Pani użyć raz jednej, raz drugiej konstrukcji, nie widziałbym w tym nic złego (to samo dotyczy zresztą wersji ze słowem rok skróconym do jednej litery). Ale zaznaczam: są czytelnicy bardzo przywiązani do konsekwencji i gotowi się o nią upominać bez względu na to, czy różnicowanie wyrażeń czemuś służy, czy nie.
Mirosław Bańko, PWN