rondo Śródka

W Poznaniu mamy Rondo Śródka – https://pl.wikipedia.org/wiki/Rondo_%C5%9Ar%C3%B3dka. Proszę o informację, jak powinno się odmieniać jego nazwę. Ostatnio, podczas rozmowy z kolegą, nie byłem pewien, czy powinienem powiedzieć, że jadę z "Ronda Śródka" czy może "Ronda Śródki" (a może poprawna forma brzmi jeszcze inaczej). Poza tym czy słowo "rondo" powinno być pisane wielką literą? Bo z jednej strony jest to określenie rodzaju skrzyżowania, ale z drugiej można przyjąć, że stanowi ono część nazwy.

Nazwa Śródka w wyrażeniu rondo Śródka pozostaje w przypadkach zależnych w formie mianownikowej, por. np. Zmiany organizacji ruchu na rondzie Śródka (nie: Śródki). Takich mikrotoponimów w formie rzeczownika w mianowniku mamy w języku więcej, por. warszawskie rondo Babka (np. korek na rondzie Babka), ulicę Zgoda (np. budynek przy ul. Zgoda) czy Freta (np. sklep przy ul. Freta).

Stojący na początku nazwy wyraz rondo jest tylko nazwą gatunkową (rodzajową), piszemy go zatem małą literą.

Adam Wolański