równoważniki zdań

równoważniki zdań
17.06.2004
17.06.2004
Dzień dobry.
Chciałem zapytać, czy poprawne jest nagminne stosowanie w mediach równoważników zdań zamiast pełnych zdań, np. „Adam Małysz po raz kolejny zwycięzcą konkursu lotów narciarskich”. Czy nie jest błędem ciągłe pomijanie orzeczenia (tu: został)?
Z poważaniem, Piotr Gach
Równoważniki zdań i inne konstrukcje bez czasowników występują często w tytułach prasowych, ponieważ pozwalają na większą zwięzłość, pożądaną w takich wypadkach. Nie jest to błąd, chyba że ktoś używa ich zbyt często w tekście, wówczas może to przerodzić się w trudną do zniesienia manierę.
W podanym zdaniu orzeczenie występuje, reprezentowane przez orzecznik zwycięzcą. W orzeczeniach słowno-imiennych (typu jest, został zwycięzcą) czasownik osobowy pełni funkcję posiłkową i w wielu wypadkach może zostać pominięty.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!