rozbojarz i żołnierka

Rozbojarz – ze słowem tym kilkukrotnie spotkałem się, przeglądając wpisy w policyjnych kronikach. Czy na pewno istnieje takie określenie w języku polskim? Wydaje mi się równie obrzydliwe jak dostrzeżone wczoraj na pewnym blogu słowo żołnierka (w znaczeniu 'kobieta żołnierz').
Rozbojarza nie znałem, myślę, że policjanci sięgają po to słowo, ponieważ rozbójnik kojarzy się im, nie bez racji, ze światem baśni lub fikcji literackiej. Żołnierka natomiast jest znana słownikom, ich autorzy nie kwalifikują jej jako słowo „obrzydliwe”. Zresztą jak inaczej nazwać kobietę żołnierza?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski