rozmowa z ambasadorem

 
rozmowa z ambasadorem
16.06.2014
Skoro, jak twierdzą poradniki, do ambasadora należy się zwracać Wasza Ekscelencjo, to co zrobić w dalszej części zdania? Na przykład: „Wasza Ekscelencjo, proszę pozwolić, że panu (?) przedstawię panią Iksińską”? Czy przed Iksińską najlepiej dodać imię, czy nie? Wiem, że już o tym bywało (a ja przemycam drugie pytanie), ale, w świetle sprzecznych informacji nadal nie wiem, jak jest grzeczniej.
Z góry bardzo dziękuję
Dorota
Przede wszystkim należy pamiętać, że forma wasza ekscelencjo (zapisuję małymi literami, gdyż w mowie wielkie litery są niewidoczne) nie powinna być używana przez Polaków do polskich ambasadorów, pracujących na placówkach zagranicznych. Taki błąd bywa popełniany. W stosunkach wewnętrznych użyjemy w mowie formy panie ambasadorze / pani ambasador, a dalej w stylu dostosowanym do okoliczności: pan / pani pozwoli, że przedstawię…, pozwoli pan / pani przedstawić sobie… itp.
Do ambasadora obcego państwa, jeśli zwracamy się do niego w języku polskim (w językach obcych są odpowiednie ekwiwalenty – ang. excellency, fr. excellence; słowo pochodzi z łac. excellentia), można zastosować formy: wasza ekscelencja pozwoli, że przedstawię…, wasza ekscelencjo, pozwoli pan / pani przedstawić sobie… itp.
Co do formy nazwania osoby przedstawianej, to bezwzględnie imienia użyć trzeba. I nie pominąć stopnia, tytułu czy stanowiska, jeśli osoba takie ma. A więc: pani Ewa Iksińska czy pani doktor / profesor / dyrektor Ewa Iksińska.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!