różne problemy ortograficzne

Witam!
1. Chciałbym zapytać, która wersja jest właściwa: Bielsko-Biała jest nazywane małym Wiedniem czy Małym Wiedniem? Ban Nikola Zrinski zyskał miano chorwackiego Leonidasa czy Chorwackiego Leonidasa?
2. Ponadto ciekawi mnie, jak zapisać: nagroda Szkoła XXI W. czy nagroda Szkoła XXI w.; Międzynarodowy Trybunał ds. Zbrodni w B. Jugosławii czy Międzynarodowy Trybunał ds. Zbrodni w B. Jugosławii. Bez skrótu byłoby Wieku i Byłej, ale co, gdy jednak skracamy? Dziękuję.
Ad 1. Najlepiej pisać mały Wiedeń, chorwacki Leonidas, bo przymiotniki te służą do utworzenia peryfraz (omówień), nie są stałymi składnikami nazwy. Wiele podobnych przykładów znajdzie Pan w Słowniku peryfraz, czyli wyrażeń omownych Mirosława Bańki.
Ad 2. Zasady pisowni nie regulują zapisu takich skrótów, co zapewne oznacza sugestię, żeby nie skracać w ten sposób w tekstach starannych, np. publikacjach. Wprawdzie w regułach [82] i [84] słowników ortograficznych PWN objaśniono wprost lub za pomocą przykładów, kiedy w nazwach rezygnujemy z zapisu małymi literami, ale podanych przykładów to nie dotyczy. Wniosek stąd, że należałoby te skróty podać literami wielkimi.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski