różnice w odmianie czasowników

Szanowny Panie Profesorze,
proszę o wyjaśnienie następującej kwestii: formy poprawne czasu przeszłego od czasownika zniknąć to znikła i zniknęła. I obie formy – zgodnie z zasadami języka polskiego – są poprawne. Dlaczego natomiast forma zamkła uchodzi za formę błędną, podczas gdy akceptowalna jest tylko forma zamknęła? Czy to jakiś wyjątek? Czy są inne czasowniki, które w formach czasu przeszłego dopuszczają tylko jeden wariant odmiany?
Dziękuję i pozdrawiam
Większość czasowników na -nąć dopuszcza tylko jeden wariant w czasie przeszłym, zawierający przyrostkowe -n-, np. ciągnął, machnęła, zamknęło, nie ciągł, machła, zamkło. Te, które dopuszczają oboczność form, trzeba po prostu zapamiętać. Szukanie uzasadnień – raczej historycznych niż wynikających ze współczesnego stanu języka – nie na wiele się zda, tzn. nie pomoże wybrać właściwego wzorca odmiany komuś, kto się waha.
Przykładów, gdzie dwa na pozór podobne czasowniki odmieniają się różnie, jest mnóstwo, por. hasaćhasa, ale pisaćpisze; myślećmyśli, ale bolećboleje; pleśćplecie, ale nieść – niesie i jeśćje.
Mirosław Bańko, PWN