różności interpunkcyjne

Dzień dobry,
chciałam zapytać o poprawność interpunkcyjną zdania: „Jazdę nocą ułatwiają nowoczesne reflektory, składające się z żarówki oraz ruchomej przysłony, umożliwiającej przełączenie świateł krótkich na długie”. Zastanawiam się, czy przed takimi wyrazami, jak polegająca, dotycząca, należy stawiać przecinek.
Z kolei w przypadku konstrukcji takie jak chciałam się upewnić, czy przecinek stawiamy przed wyrazem jak, np. „Olek lubi oglądać takie filmy, jak…”.
Pozdrawiam
D.W.
Przed imiesłowami przymiotnikowymi stawiamy przecinek zazwyczaj wtedy, gdy są rozwinięte. Im bardziej rozwinięte, tym bardziej chcemy ów przecinek postawić. I tym bardziej będzie go oczekiwał czytelnik, gdyż przecinek, dzieląc długie zdania na części, ułatwia lekturę.
Jeśli chodzi o drugie pytanie, to interpunkcja zależy od szyku zdania: „Olek lubi oglądać takie filmy, jak…”, ale „Olek lubi oglądać filmy, takie jak…”. Proszę zauważyć, że w pierwszym przykładzie akcent zdaniowy pada zarówno na słowo takie, jak i na filmy, a w drugim tylko na filmy.
Kiedyś interpunkcji można było się uczyć z niedużej książeczki Ewy i Feliksa Przyłubskich pt. Gdzie postawić przecinek? Dziś podobne rozmiary ma Słownik interpunkcyjny Jerzego Podrackiego i Aliny Gałązki (pewnie jest jeszcze w ofercie PWN). Można też studiować wstępy do słowników ortograficznych, ale do nich trzeba mieć podobne zamiłowanie jak do przepisów prawa.
Mirosław Bańko, PWN