różności onomastyczne

różności onomastyczne
11.05.2010
1) Jaki jest poprawny dopełniacz nazw gier, które brzmią identycznie w języku polskim i np. angielskim. Portalu czy Portala, Stormu czy Storma? Czy zawsze taki sam jak w odpowiadających im rzeczownikach pospolitych, czy jednak nie? A jeśli nie, to dlaczego?
2) Czy odmieniamy nazwisko francuskie Henry, wymawiane [auri]? Podobny problem mam z Arsenem Lupinem. A jeśli odmieniamy, to jak brzmi wymowa? [Auriego]? [Lipena]?
3) A jak powinna wyglądać odmiana skrótowca FIFA? FIFIE czy FIF-ie?
Dziękuję
Anna
Ad 1. Nazwy gier to nazwy handlowe, a te – jeśli są rodzaju męskiego – zwykle odmieniamy jak rzeczowniki żywotne, co oznacza, że w dopełniaczu i bierniku najlepiej użyć form „Lubię (Nie lubię) Portala, Storma”. Końcówka wskazuje na odmienne od pospolitego znaczenie tych nazw, a więc taki sposób odmiany należy uznać za funkcjonalny, bo zdania „Lubię Portal”, „Nie lubię Portalu” mogłyby być odbierane jako znaczące co innego. Jednak w praktyce językowej mogą pojawiać się liczne odstępstwa od tej zasady. Wynika to m.in. z wielkiej liczby nazw tego typu i ich zróżnicowanej formy, co utrudnia ustalenie wzorca odmiany.
Ad 2. Francuskie nazwisko Henry odmieniamy następująco: DB. Henry’ego, C. Henry’emu, NMs. Henrym. W nazwisku tym początkowa samogłoska jest wymawiana jako [ã], a więc nosowo, a w rezultacie otrzymujemy następujące formy fonetyczne: [ãriego, ãriemu, ãrim] (sylaby akcentowane zostały pogrubione). Z kolei nazwisko Lupin [li] przybiera w języku polskim następujące formy: DB. Lupina [lipena], C. Lupinowi [lipenowi], N. Lupinem [lipenem], Ms. Lupinie [lipenie].
Ad 3. Tu mamy trzy możliwości: (a) w celowniku i miejscowniku możemy napisać FIF-ie; (b) można zastosować zapis mianownikowy Fifa z odpowiadającą mu formą Fifie; (c) można odstąpić od odmiany. Proszę pamiętać, żeby w określonym tekście używać tylko form jednego typu.
Jan Grzenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!