różności semantyczne

Mili Państwo,
mam do Państwa dwa pytania. Pierwsze – czy można współpracować ze sobą?
Drugie – czy w sytuacjach, w których nie mamy przedstawionych możliwości do wyboru, jak np. w teleturnieju Milionerzy, użycie zaimka który zamiast jaki w pytaniach typu „Które miasto jest stolicą Estonii?” lub „Z którego kraju pochodzi…?” jest poprawne?
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
Ola z Łodzi.
Czy chodzi Pani o to, że współpracować ze sobą to pleonazm? Teoretycznie tak, ale człon ze sobą jest użyteczny, jeśli chcemy zaznaczyć, że jakieś osoby współpracują ze sobą właśnie, a nie z kimś innym.
Pytanie „Jakie miasto jest stolicą Estonii?” mogłoby prowokować do jego opisu: pytający mógłby powiedzieć, że jest to miasto piękne, stare i niezbyt duże – albo coś podobnego. Być może po to, aby uniknąć takich nieporozumień, organizatorzy teleturnieju pytają: „Które miasto…?”. Wprawdzie nie dają listy możliwości, ale przecież wiadomo, że liczba miast, zwłaszcza tych, które mogą pretendować do rangi stolicy, jest ograniczona.
Mirosław Bańko