różności składniowe

Które z wymienionych form są poprawne:
a) w położenie/ do położenia
b)w pozycji/ do pozycji
c) szybkośc wydruku/ prędkość wydruku
d)szybkość drukowania/ prędkość drukowania
e)nakład pracy konieczny/ nakład pracy koniecznej?

Pozdrawiam
L.
Odpowiedź czasem zależy od kontekstu, a kontekstów nam Pani poskąpiła. Spróbujemy zgadywać:
ad a. Możemy przenieść dźwignię w skrajne położenie, nie do skrajnego położenia.
ad b. Wyrażenia w pozycji i do pozycji nie są równorzędne przede wszystkim dlatego, że pierwsze określa miejsce, a drugie kierunek.
ad c, d. W materiałach reklamowych częściej pisze się o szybkości wydruku niż o prędkości wydruku. Może dlatego, że każdy chce, aby jego drukarka była raczej szybka niż prędka. Słowo prędki w ogóle jest rzadkie w porównaniu ze słowem szybki i zazwyczaj jest odnoszone do ludzi, a nie do urządzeń, np. „Nie bądź taki prędki”, co znaczy 'Nie śpiesz się'.
ad e. W zasadzie wszystko jedno. Jeśli nakład pracy jest konieczny, to i ta praca jest konieczna.
Mirosław Bańko