różności

Dzień dobry,
z czego wynika to, czy czasownik jest przechodni? Jeśli Jan obszedł górę dookoła, to jest ona przez Jana… właśnie, „coś zrobiona”, ale nie mogę tego nazwać. Mój słownik, o ile pamiętam, mówił mi, że czasownik ten jest nieprzechodni – a teoretycznie mógłby być.
A przy okazji czy zwrot o ile pamiętam (itp.) powinien być między przecinkami? I czy po Dzień dobry zakończonego przecinkiem powinienem zacząć akapit od wcięcia?
Pozdrawiam,
Karol Kurcok
Żeby polski czasownik był przechodni, musi mieć imiesłów bierny, a obejść go nie ma. Można powiedzieć jednak, że góra zostałą okrążona.
Zwrot o ile pamiętam wymaga wydzielenia przecinkami, jak w pytaniu.
W liście – raczej elektronicznym, bo tradycyjnych się tak nie zaczyna – inicjalne Dzień dobry powinno być w osobnym wierszu, ale następnego akapitu nie zaczyna się od wcięcia.
Przypominamy zasadę: w jednym liście tylko jedno pytanie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski