różności

Dzień dobry,
Bardzo proszę o wyjaśnienie, jaka jest to część mowy: niezadowolenie i niepalenie – czy to są rzeczowniki? Mam wątpliwości, ponieważ zadałabym pytanie: co robienie?, a nie: kto, co?
Na czym polegała ostatnia „rewolucja” w zmianie pisowni nie z różnymi wyrazami?
Załączam pozdrowienia,
Iwona
Słowa niezadowolenie, niepalenie itp. to rzeczowniki. Od dawna pisane są łącznie z nie-, więc żadna „rewolucja” ich nie dotknęła. Od kilku lat zaleca się natomiast łączną pisownię imiesłowów przymiotnikowych z nie-, bez względu na znaczenie, w jakim zostały użyte. Na przykład niepokonany to zarówno taki, którego nie sposób pokonać, jak i taki, którego dotychczas nie pokonano. W tym drugim znaczeniu obowiązywała dawniej pisownia rozdzielna, dziś słowniki namawiają do pisowni łącznej, ale rozdzielna jest wciąż dopuszczalna. Szczegóły znajdzie Pani w zasadach pisowni na naszych stronach internetowych.
Mirosław Bańko