różności

Witam, czy pomóc można komuś w różny sposób, czy na różny sposób? Czy można mieć szerokie kompetencje? Jeżeli napiszę „Cesarstwo podzieliło się na Wschodnie i Zachodnie” (wielkie litery), to będzie dobrze? A jak jest ze Wspólnotami Kościelnymi, Kościołami wschodnimi i zachodnimi?
Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
1) Najlepszą formą będzie: na różne sposoby. Z praktyki językowej wynika jednak, że wyrażenie w różny sposób występuje często, toteż należy je zaakceptować jako wariant poboczny.
2) [Frekwencja w Korpusie PWN: rozległe kompetencje – 8 razy, szerokie – 7, znaczne – 3, duże – 1. Wybór należy do Pani – Red.]
3) Tu bym napisał „Cesarstwo podzieliło się na wschodnie i zachodnie”, wielkie litery byłyby odpowiednie w zdaniu „Cesarstwo Rzymskie podzieliło się na Wschodnie i Zachodnie”.
4) Ostanie pytanie nie jest jasne. Mogę powiedzieć, że wspólnoty kościelne najlepiej pisać zawsze małymi literami, natomiast Kościoły wschodnie przynajmniej Wielki słownik ortograficzny PWN zaleca pisać, jak podałem.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski