różności

1. Jaka jest poprawna forma biernika l.poj. rzeczownika grill? Mówimy np. miejsce na grilla czy miejsce na grill?
2. Jak poprawnie zapisać (kiedy wielkie, a kiedy małe litery) frazę klasztor oo. bernardynów?
3. Czy poprawne i uprawnione w polszczyźnie literackiej są formy drink-bar, grill-bar?
Za odpowiedzi z góry dziękuję!
1) Rzeczownik grill jest nieżywotny, a więc biernik powinien być równy mianownikowi, w związku z tym mówimy miejsce na grill.
2) Zwykle chodzi o nazwę jednostkową (własną), toteż piszemy klasztor oo. Bernardynów || klasztor Bernardynów. W rzadszych wypadkach, gdy nie wskazujemy na konkretny obiekt, możemy to wyrażenie zapisywać małymi literami, np. „Zastanawiałem się, czy nie warto związać przyszłości z klasztorem bernardynów”.
3) Formę drink-bar notują już słowniki, drugiej w takim razie nie można wiele zarzucić, skoro została utworzona analogicznie. Na korzyść tych wyrazów przemawia też to, że nie znaleziono dla nich zręcznych odpowiedników rodzimych. W konkluzji trzeba stwierdzić, że są to wyrazy poprawne i że można ich używać także w polszczyźnie literackiej (tzn. starannej).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski