różności

Witam,
zbliża się koniec roku, więc znów często będziemy widzieć napisy „Do siego roku”. Chciałabym wiedzieć, co to jest ten „si” rok ;)
Poza tym czepiam się sformułowania pytać się i preferuję pytać. Czy mam rację, czy czepiam się bezpodstawnie?
Kolejna sprawa: czy można oczekiwać na coś? Wolę oczekiwać czegoś, a na coś czekać. I znów – mam rację, czy nie?
W oczekiwaniu odpowiedzi pozdrawiam
Si to dawny zaimek o znaczeniu 'ten'. O genezie życzeń „Do siego roku” informuje m.in. Mały słownik wyrazów kłopotliwych PWN.
Pytać i pytać się są równie dobre, choć drugie w odbiorze niektórych osób jest trochę potoczne. Wychodzi więc na to, że się Pani „czepia” :-)
Czy można oczekiwać na coś? Można, czego dowodem „ogromna liczba oczekujących na mieszkania” (przykład z „Innego słownika języka polskiego” PWN). Jak widać, cytat pochodzi z czasów, o których teraz wiele osób myśli z nostalgią.
Mirosław Bańko, PWN