różności

Jak się poprawnie mówi: piszemy coś małą literą, od małej litery czy z małej litery?
Drugie pytanie: czy powinno być „Mieszkał w Wybrzeżu Kości Słoniowej”, czy „na Wybrzeżu Kości Słoniowej”?
Trzecie i już ostatnie: jak nazwać mieszkańca i mieszkankę Kosowa?
Dziękuję.
1) Piszemy coś dużą (wielką) literą albo od dużej (wielkiej) litery. Pospolite w mowie potocznej sformułowanie z dużej (wielkiej) litery nie jest godne polecenia w języku starannym.
2) Mieszkał w Wybrzeżu Kości Słoniowej.
3) Kosowianin, Kosowianka.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski