różności

Witam,
doktor i magister to stopnie czy tytuły? „Ktoś otrzymał tytuł doktora” czy „zdobył stopień doktora”? Powiemy: „Wybrano cztery organizacje, które ze względu na liczebność…” czy „na liczebności”? Opera buffa czy opera buffo? Dziękuję za odpowiedź.
1. Doktor to stopień naukowy lub tytuł przysługujący zwyczajowo lekarzom. Również w świecie nauki jest taki tytuł – doktor honoris causa.
Magister jest stopniem nadawanym absolwentom szkół wyższych lub tytułem używanym w odniesieniu do farmaceutów.
2. Można powiedzieć: „ktoś otrzymał tytuł doktora” i „ktoś zdobył stopień doktora”, zależnie od tego, co chcemy wyrazić, bo te zdania wyrażają różną treść.
3. „Wybrano cztery organizacje, które ze względu na liczebność…”. Mówimy, że coś dzieje się ze względu na coś.
4. Opera buffa.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski