różności

Dzień dobry,
chciałam się upewnić, czy ale oraz aby można stosować na początku zdania. Proszę również o radę, jak odmieniać nazwisko Dehecq.
Pozdrawiam
D.W.
W wypowiedziach nienacechowanych stylistycznie spójniki z reguły występują wewnątrz zdań, np. „Był zajęty, ale poświęcił mi nieco czasu”, „Był zbyt zajęty, aby poświęcić mi nieco czasu”. Wstawienie w podanych przykładach kropek w miejsce przecinków zmieni charakterystykę stylistyczną zdań. Problemem jest tu nie tyle poprawność, ile trafność zastosowania takiego środka stylistycznego. Wymaga to sporej biegłości stylistycznej, toteż zwykle odradza się rozpoczynanie zdań od spójników. Mówiąc nieco żartobliwie: można zdanie rozpocząć od więc, ale wszystko zależy od tego, kto je rozpoczyna. Jeśli jednak wypowiedź powinna być sformułowana stylem neutralnym, starajmy się unikać spójników na początku zdań.
Co innego, gdy te wyrazy wystąpią w innym znaczeniu (jako wykrzykniki lub partykuły), np. „Ale głupstwo!”, „Aby do wiosny!”.
Nazwisko Dehecq, jako zakończone w wymowie na [k], zapiszemy w odmianie następująco: DB. Dehecqa, C. Dehecqowi, N. Dehekiem, Ms. Dehecqu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski