różności

Szanowni Państwo!
1) Czy w zapisie: „Dzieło powstało ok. 1340–1343 r.” skrót r. jest poprawnie użyty, skoro okres dotyczy lat? Choć w końcu pisze się „Panował w Rosji w XVII–XVIII wieku”. A poza tym czy można napisać około przy dłuższym okresie, określonym latami? Nie lepiej brzmi „Powstało między 1340–1343”?
2) Jeśli istnieje potoczne sformułowanie pójść w cug, to jakie ma znaczenie? Czy występuje też wersja wpaść w cug w znaczeniu 'wpaść w wir', np. pracy?
Pozdrawiam i dziękuję
W cytowanym przykładzie skrót r. odczytujemy roku, więc jeśli przykład po takim rozwinięciu nie budzi zastrzeżeń, to znaczy, że użycie skrótu jest uzasadnione. Widzę jednak, że ma Pani wątpliwości nie tylko co do zapisu, ale i znaczenia. Czy lepsze byłoby między? Byłoby na pewno precyzyjniejsze, ale jeśli nasza wiedza dotycząca datowania rzeczonego dzieła nie jest ścisła, słowo około wydaje się bezpieczniejsze. Proszę ponadto zwrócić uwagę, że między 1340 a 1343 rokiem upłynęły zaledwie trzy lata. Może więc najlepiej by było napisać po prostu: „Dzieło powstało ok. 1340 r.”?
Pójść w cug, rzadziej wpaść w cug, znaczy 'zacząć pić lub zażywać narkotyki nieprzerwanie'. Ludzie uzależnieni od narkotyków lub alkoholu miewają takie okresy. Niekiedy kończy się to dla nich tragicznie, gdyż z kolejnego „cugu” już nie wychodzą.
Bywa, że ktoś ulega czemuś z siłą podobną do tej, z jaką narkoman ulega narkotykom. „Może panienka poszła w cug z jakimś chłopaczkiem?” – pyta bohater współczesnej powieści (Marka Bukowskiego), mając na myśli zaginioną córkę pewnego VIP-a. A bohater innej powieści (Jerzego Krzysztonia) tak mówi o swoich wyczynach erotycznych: „No, no, nie krępuj się, ja też nie jestem prawiczek. Jak pójdę w cug, to całe Powiśle do mnie należy”.
Prosimy nie wysyłać dwóch pytań w jednym liście, gdyż utrudnia to ich kategoryzację i w rezultacie ich wyszukiwanie według przyjętych w poradni kategorii. Piszemy o tym na stronie głównej poradni.
Mirosław Bańko, PWN