różności

Witam,
mam prośbę o wyjaśnienie pewnej sprawy. Dlaczego Aga to skrót od imienia Agnieszka, skoro są to trzy litery z imienia Agata? A druga sprawa – bardzo proszę o podanie właściwych form: miłego wieczora czy wieczoru, trzech pokoi czy pokojów.
Na razie to wszystkie wątpliwości, bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję!
Zdrobnienia imion tworzone są często przez ucięcie głosek należących do tematu fleksyjnego pełnej formy imienia. Nie ma zasad określających, ile głosek wolno uciąć. Imieniem Aga możemy więc zastępować zarówno słowo Agnieszka, jak i Agata (tak w Słowniku imion Jana Grzeni, wydanym przez PWN).
Pokoi czy pokojów – wszystko jedno. Wieczora czy wieczoru – też, jeśli chodzi o porę dnia. Jeśli natomiast mamy na myśli wieczorne spotkanie (np. wieczór autorski, wieczór kawalerski), to jedyną poprawną formą jest wieczoru.
Prosimy nie pytać o kilka różnych rzeczy naraz, gdyż to utrudnia kategoryzację pytań w poradnianym archiwum.
Mirosław Bańko, PWN