rozstrzygające rozstrzygnięcie

Szanowni Państwo,
chciałbym poprosić o rozstrzygnięcie kwestii rozstrzygania finału. Czy może być on rozstrzygnięty, czy też to w finale coś może być rozstrzygnięte?
Pozdrawiam
Daniel
Można rozstrzygnąć rywalizację, pojedynek, mecz, a także spór, który jest swego rodzaju pojedynkiem na słowa. Ponieważ w finale zawodów dochodzi do rywalizacji, więc myślę, że od biedy można rozstrzygnąć i finał (gdy słowo to odnosi się do zawodów sportowych lub innych podobnych). Jeżeli jednak ma Pan wybór i może powiedzieć np., że wynik meczu rozstrzygnęły w finale rzuty karne, to zabrzmi to precyzyjniej i jaśniej niż to, że rzuty karne rozstrzygnęły finał.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski