roztocz(e)

Witam serdecznie,
mam pytanie – jak prawidłowo odmienić słowo roztocz w kontekście: unikać kontaktu z… (kim? czym?) – roztoczem czy roztoczami?
„Drobny pajęczak mający owalne ciało o słabo zaznaczonej segmentacji” (za Uniwersalnym słownikiem języka polskiego PWN) to roztocz (rodzaju męskiego), natomiast „organizm cudzożywny czerpiący pokarm z martwych szczątków organicznych” (tamże) to roztocze (rodzaju nijakiego) lub roztocz (rodzaju męskiego). W liczbie mnogiej (ten) roztocz ma formę (te) roztocze, a (to) roztocze ma formę (te) roztocza (w narzędniku jednakowo – roztoczami). O roztoczach jako organizmach cudzożywnych zwykle mówi się za pomocą formy mnogiej, jeśli więc miała Pani na myśli saprofity, to bardziej naturalnie brzmiałaby konstrukcja unikać kontaktu z roztoczami.
Mirosław Bańko, PWN