rozwodzić się nad czymś

Czy można używać sformułowania: „Nie będę danej kwestii szerzyć”? Chyba chodzi o to, że ktoś nie rozwiaja, nie rozszerza swoje wypowiedzi lub wywodu. Jak można to inaczej określić, nie nadając temu zabarwienia negatywnego, że ktoś nie będzie się w danej kwestii „rozwodził”?
W zdaniu „Nie będę się nad tym rozwodził” nie widzę wyraźnego nacechowania negatywnego. Może w 3. osobie przekazywałoby ono ocenę pejoratywną, bo jeśli powiem o kimś, że długo rozwodził się nad jakąś sprawą, to będzie to znaczyć, że moim zdaniem mówił on chyba za długo.
Tak czy owak, jeśli szuka Pan innego sformułowania, to jest kilka możliwości do wyboru, np. „Nie będę tej kwestii rozwijał”, „Nie będę tej kwestii dłużej omawiał (analizował, dyskutował, rozważał, rozpatrywał, roztrząsał)”, „Nie będę się nad tą kwestią zatrzymywał”.
A zdanie „Nie będę danej kwestii szerzyć” jest oczywiście złe.
Mirosław Bańko