rwa – rew

Zastanawia mnie, jak będzie brzmiał dopełniacz liczby mnogiej od rzeczownika rwa. Wyobraźmy sobie np. lekarza, do którego cały czas przychodzą pacjenci z rwą kulszową. Rutyna zaczyna doskwierać, nic więc dziwnego, że wkrótce nasz lekarz nie wytrzyma i powie pod nosem: „Dość już mam tych…” – czyżby rew?
Rew, oczywiście, że rew, a jakżeby inaczej? Podobnie ćmaciem i krakier, by wymienić dwa inne podobne przykłady, które czasem sprawiają kłopot. W sumie one jednak są łatwe, proszę pogłowić się nad dopełniaczem liczby mnogiej nazw kilku naszych rzek: Brda – …, Gwda – …, Skrwa – …, Wkra – … Prawda, że to ciekawe ćwiczenie?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski